Top 5 backup vtičnikov za WordPress

Se spomnite koliko časa ste porabili da ste postavili svojo WordPress spletno stran? Namestitev WordPressa, iskanje in nameščanje teme, vtičnikov, nastavitev lahko traja po več ur ali celo dni.

Predstavljajte si, da čez dober teden želite obiskati svojo spletno stran in ugotovite da ne deluje ali pa se prikazuje opozorilo da datotek in baze ni mogoče najti?

Da se ne bi znašli v podobni situaciji, je izdelava varnostnih kopij WordPressa ključnega pomena.

Varnostne kopije vas lahko rešijo pred katastrofalnimi situacijami kot so:

  • vaša spletna stran je bila okužena s škodljivo programsko kodo in vam jo je ponudnik gostovanja izključil,
  • neznana napaka v kodi, ki je povzročila da stran ne deluje več,
  • prišlo je do nepoblaščenega vstopa in zlorabe spletne strani,
  • pomotoma ste izbrisali pomemben del spletne strani (datoteke ali dele baze) in vam je prenehala delovati

Na voljo je ogromno WordPress vtičnikov za izdelavo rezervnih kopij, mi pa vam tokrat predstavili pet najbolj priljubljenih.

1. UpdraftPlus

UpdraftPlus je trenutno najbolj priljubljen brezplačen vtičnik za varnostno kopiranje WordPress strani. Namestilo si ga je več kot 3 milijona WordPress uporabnikov.

UpdraftPlus vam omogoča, da si kreirate varnostno kopijo svoje WordPress strani in si ga shranite v oblaku ali prenesete na svoj računalnik. Vtičnik podpira načrtovano varnostno kopiranje ob določenem dnevu in uri.

Poglejmo si pomembne funkcije tega vtičnika:

  • Varnostno kopiranje na osebni računalnik ali pa v oblak. Podprti cloud ponudiki so DropBox, Google Drive, Rackspace in Amazon S3,
  • UpdraftPlus omogoča tudi enostavno obnovitev varnostnih kopij neposredno s skrbniške plošče WordPress,
  • UpdraftPlus ima tudi premium različico z dodatki za selitev ali kloniranje spletnih mest, iskanje in zamenjavo baz, podporo za več mest, napredno šifriranje in številne druge funkcije

2. Jetpack Backup

Jetpack Backup vtičnik je bil prvotno predstavljen pod imenom VaultPress, zdaj pa so ga preoblikovali in preimenovali v Jetpack Backup. Jetpack je zelo priljubljen plačljiv vtičnik za varnostno kopiranje WordPress. Izdelalo ga je podjetje Automattic, ki je soustanovitelj WordPressa Matt Mullenweg.

Poglejmo si pomembne funkcije tega vtičnika:

  • Varnostne kopije Jetpack lahko enostavno nastavite in obnovite iz varnostnih kopij z nekaj kliki,
  • Avtomatizirano dnevno in sprotno rešitev za varnostno kopiranje v oblaku

Uporaba vtičnika Jetpack Backup pa za začetnike ima nekaj slabosti.

  • Vtičnik je plačjiv in se plačuje po številu spletnih mest,
  • Postopek nakupa je precej zapleten in prisilijo vas, da namestite vtičnik Jetpack za nakup naročnine,
  • Plačljiva verzija hrani varnostne kopije le 30 dni (če želite neomejen arhiv, je potrebno doplačilo),
  • Vtičnik ima dodatne funckije ki zna zmesti uporabnika saj niso direktno povezane z varnostno kopijo in so namenjene izboljšavi hitrosti nalaganja strani

3. BackupBuddy

BackupBuddy je dodaten plačljiv vtičnik za varnostno kopiranje WordPress strani. Vtičnik si je namestilo več kot milijon uporabnikov WordPress-a. Omogoča enostavno načrtovanje dnevnih, tedenskih in mesečnih varnostnih kopij.

Z BackupBuddyjem lahko:

  • Samodejno shranite varnostne kopije v oblaku, pri ponudnikih kot so Dropbox, Amazon S3, Rackspace Cloud, FTP, Stash ali pa celo pošljete arhiv po e-pošti,
  • Vtičnik lahko celo uporabite za kloniranje, dupliciranja in restavriranje spletnih mest

Največja prednost uporabe programa BackupBuddy je, da ne gre za naročniško storitev kot je to pri prej omenjenem JetBackup, zato mesečne naročnine ni. Cena vtičnika je odvisna od paketa, ki si ga boste izbrali.

4. BlogVault

BlogVault je še en priljubljen WordPress vtičnik za varnostno kopiranje WordPress strani. Gre za rešitev programske opreme kot storitve (SaaS) in ne le za vtičnik WordPress. Na strežnikih BlogVault samostojno ustvarja varnostne kopije zunaj strani, tako da bo strežnik nič obremenjen.

BlogVault dnevno ustvarja varnostno kopiranje vašega spletnega mesta in omogoča tudi ročno ustvarjanje neomejenih varnostnih kopij na zahtevo. Vsebuje pametne inkrementalne varnostne kopije, ki sinhronizirajo le postopne spremembe za minimalno obremenitev strežnika. To zagotavlja optimalno delovanje vašega spletnega mesta.

Funkcije BlogVault so zelo obetavne za majhna podjetja in njihov paket za varnostno kopiranje v realnem času je v primerjavi z varnostnimi kopijami Jetpack precej ugoden (polovica cene).

5. Duplicator

Kot že samo ime pove, Duplicator je še en vtičnik za izdelavo varnostnih kopij WordPressa. Vtičnik si je namestilo več kot miljon WordPress uporabnikov in je brezplačen.

Vtičnik ima možnost migracije, kopiranja ali kloniranja spletne strani. Vtičnik omogoča tudi enostaven prenos WordPress strani na lokalni računalnik ter preprosto namestitev nazaj na strežnik. Brezplačna verzija ne omogoča ustvarjanja avtomatiziranih varnostnih kopij po urniku, zaradi česar je manj kot idealna primarna rešitev za varnostno kopiranje WordPress za redno vzdrževano spletno mesto.

Končne misli

Vsak vtičnik za varnostno kopiranje WordPress na našem seznamu ima svoje prednosti in slabosti, in vsi ponujajo popolno varnostno kopijo datotek WordPress in funkcije za varnostno kopiranje baze podatkov.

Če pa imate majhno do srednje veliko spletno mesto in ne želite plačevati mesečne naročnine, priporočamo priljubljeni vtičnik UpdraftPlus. Na voljo je z vsemi zmogljivimi funkcijami, kot so šifriranje varnostnih kopij, šifriran prenos varnostnih kopij in številne možnosti shranjevanja v oblaku.

Kateri koli vtičnik za varnostno kopiranje WordPress na koncu izberete, varnostnih kopij NE shranjujte na istem strežniku kot je vaše spletno mesto.

Če strojna oprema strežnika odpove ali pride do vdora v vaše spletno mesto, potem vam tudi varnostna kopija, ki je na strežniku  ne bo veliko koristila ker bo ali poškodovana ali izbrisana in restavriranje vaše strani bo nemogoče.

Vam je bil všeč ta prispevek?